Škocjan 67
8275 Škocjan
Aktivnosti projekta »Ureditev območja ob Radulji«, podprtega s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, se nadaljujejo.
V soboto, 2. aprila 2022, je v Metelkovem domu v Škocjanu v organizaciji OŠ Frana Metelka Škocjan potekalo izobraževanje "Življenje bobrov", ki je privabilo lepo število obiskovalcev in pritegnilo pozornost tudi medijske javnosti.
V življenje bobrov nas je slikovito popeljal Jani Vidmar, velik ljubitelj in poznavalec narave in obenem tudi podpredsednik Dolenjske sekcije DOPPS.
Izvedeli smo, da je bober prisoten že približno 35 milijonov let, spoznali zgodovino evropskega bobra (Castor fiber), njegovo razširjenost, značilnosti, razmnoževanje, navade in številne zanimivosti iz življenja te edinstvene živali. Spoznali smo tudi, da je bil predvsem zaradi posegov človeka že zelo blizu izumrtja. Med drugim smo se naučili tudi, kako ga prepoznamo predvsem v primerjavi z dokaj podobnima nutrijo in pižmovko.
Mnogi žal v bobru vidijo zgolj "nepridiprava", ki povzroča "škodo" s podiranjem dreves in druge obrežne zarasti. A dejstvo je, da se je moč pred tovrstnim delovanjem bobrov razmeroma enostavno zaščititi (z mrežami zaščitimo drevesa ipd.), obenem pa so koristi bobra mnogo večje od "škode", ki jo povzroča. Bober je namreč ključna vrsta in ekosistemski inženir, saj ustvarja in vzdržuje mokrišča (vrednost ekosistemskih storitev, ki nam jih zagotavljajo mokrišča, strokovnjaki ocenjujejo na najmanj 16.000 €/ha/leto; mokrišča, ki jih ustvari ali vzdržuje bober, pa imajo lokalno lahko še precej višjo vrednost); izboljšuje kakovost vode; povečuje biodiverziteto (pestrost rastlinskih iz živalskih vrst); preprečuje poplave nizvodno in je obenem lahko tudi turistična zanimivost.
Predvatelj je tudi izpostavil nesmiselno izvajanje praktično popolnega čiščenja brežin ob potokih s prekomernim odstranjevanjem obrežne zarasti, ki je žal prisotno tudi ob potoku Radulja, s čimer se ne zagotavlja protipoplavne varnosti, temveč ravno nasprotno; obenem pa se s tovrstnimi ukrepi omejuje življenjski prostor bobrom in številnim drugim živalskim in rastlinskim vrstam.
Po predstavitvi se je z udeleženci razvila aktivna in zanimiva razprava, v kateri so se sodelujoči strinjali, da se moramo z bobrom in drugimi živalskimi vrstami naučiti sobivati in da so koristi večje od morebitne škode, ki jo lahko povzročajo.
Naša skupna naloga je, da bolje poskrbimo za naravo, živali in preprečujemo njihovo ogrožanje ter izvajamo dejavnosti in ukrepe, ki bodo smiselni v korist narave in ne zgolj kapitalu.
Po predavanju smo si ogledali novo urejeno območje ob Radulji in bobrišče ob njej.
Vabimo vas tudi k ogledu prispevka o dogodku na TV Vaš kanal:
https://www.youtube.com/watch?v=ZPflHzIjSSw&t=2s (od 05.35 dalje)
Aktivnosti projekta Ureditev območja ob Radulji se nadaljujejo, spremljajte koledar dogodkov na https://www.obcina-skocjan.si/dogodki ter vabljeni k udeležbi.
Rok Petančič
Občina Škocjan