Škocjan 67
8275 Škocjan
Srednjeveški dan, ki ga je v petek, 16. junija 2023, pripravil Narodni muzej Slovenije v sodelovanju z Občino Šentjernej, Občino Škocjan, Župnijo Škocjan, Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije - OE Novo mesto, Druščino Zlate ostroge in drugimi, je bil vključen tudi v mednarodno prireditev Evropski dnevi arheologije 2023, obenem pa je bila uvodna prireditev tradicionalnega sklopa dogodkov Knobleharjevo ob praznovanju občinskega praznika Občine Škocjan. Namen dogodka je predstaviti arheologijo javnosti.
Na Otoku pri Dobravi, na okljuku Krke, je bilo tako ves petek zelo pestro. Srednjeveški dan smo posvetili arheološkemu najdišču Gutenwerd in predstavitvi vsakdanjega življenja v srednjem veku. Na prostoru pri cerkvi sv. Nikolaja, ki je edini ohranjeni arhitekturni preostanek iz tiste dobe in pomnik takratne zgodovine, je bil postavljen srednjeveški tabor s petimi šotori. Obiskovalci, med katerimi so bili otroci iz vrtca ter škocjanske in šentjernejske osnovne šole ter številni odrasli, so si lahko ogledali prikaz kovaštva, orožje in bojno opremo, oblačilno kulturo, usnjarstvo, namizne igre in lokostrelstvo. V slednjih dveh so se lahko tudi sami preizkusili. Opazovali so mojstre pri delu, si ogledali arheološke ostanke srednjeveške cerkvice, se sprehodili po srednjeveški poti, kjer so nekoč stale hiše in delavnice. Prisluhnili so lahko tudi zvokom kitarske lutnje in pesmim o srednjem veku, skratka spoznavali so, kako so ljudje takrat živeli. V cerkvi sv. Nikolaja, kjer je ob koncu potekal koncert in recital pesmi, je bila na ogled tudi Razstava o opuščeni srednjeveški naselbini Gutenwerd.
Kustos Narodnega muzeja Slovenije Tomaž Nabergoj, ki je vodil skupinske oglede in predaval o Gutenwerdu, pravi, da so s srednjeveškim dnem želeli ljudi ozavestiti, kako pomembna je ta izjemna dediščina, ki bi jo morali bolj poznati, vključiti šole ter opozoriti na zgodovino teh krajev, na burna srednjeveška dogajanja, zlasti zaradi vpadov osmanskih Turkov. Nabergoj je povedal, da želijo v Narodnem muzeju Slovenije oživiti najdišče, zato za konec leta pripravljajo posebno razstavo o Gutenwerdu in 550 letnici njegovega uničenja; obenem pa želijo skupaj z Občinama Šentjernej in Škocjan oživiti to najdišče z raznimi kulturnimi programi, delovanjem šol, ter da bi v prihodnjih letih naredili tudi nove raziskave.
Pomembno je, da je skrb za dediščino tudi zadeva lokalne skupnosti – obeh občin: šentjernejske, na čigar ozemlju Gutenwerd stoji, ter škocjanske, ki je preko župnije Škocjan zavezana, da skrbi za cerkev sv. Nikolaja. Nabergoj je izpostavil pobudo predsednika Vaške skupnosti Dobrava Vinka Gradišarja, ki je leta 2019 predlagal razstavo o Gutenwerdu, kar jim je uspelo in pokazali so jo v treh krajih: v Dobravi, Šentjerneju in Stopičah, ter prebudili zanimanje za ta čas.
Ob koncu srednjeveškega dne sta bili predstavljeni tudi dve novi informativnih tabli: najdišče Gutenwerd in cerkev sv. Nikolaja. Dušan Štepec je zbrane pozdravil v imenu Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Novo mesto in opozoril na pomen takšnih tabel. Povedal je še, da je Gutenwerd eden od 600 kulturnih spomenikov lokalnega pomena v JV regiji, 36 jih ima status državnega pomena. Enota premore 3.200 enot kulturne dediščine.
Prireditve sta se udeležila tudi podžupan občine Šentjernej, Andrej Mikec, ter župan Občine Škocjan, Jože Kapler, ki je izrazil prepričanje, da bo veliko takih aktivnosti, kot je bil srednjeveški dan, tu tudi v prihodnosti, »saj turizem ne pozna meja, tu je most med Škocjanom in Šentjernejem. Na nas je, da se potrudimo in prispevamo še h kaki bogati prireditvi, ki bo izobraževala in kulturno navdihovala,« je dejal.
Besedilo: povzeto po članku Lidije Markelj Dolenjski list.si:
Fotografije: Emil Turk
Prispevek TV Vaš kanal: https://youtu.be/4s5wIAD9bio