Mogočna hiša na levi strani ceste, ki v Škocjan pripelje iz novomeške strani, je v Škocjanu bolj znana kot Globevnikova hiša. Stavba je tipičen primer trške arhitekture 19. stoletja. Sezidati jo je dal Pavel Varaun, rojen leta 1824 na Koroškem. Hiši se je po domače reklo Pri doktorju ali Pri padarju, saj se je Varaun ukvarjal z zdravilstvom in bil poznan kot uspešen domači zdravnik. K njemu so se prihajali zdravit bolniki iz vse Slovenije in celo iz sosednje Hrvaške. Enonadstropna hiša ima dekorativno členjeno obcestno fasado, njen osrednji del pa se na vrhu zaključuje s trikotnim čelom. Novoklasicistična fasada hiše predstavlja izjemen primer v dolenjskem podeželskem stavbarstvu. Na kamnitem portalu sta vklesani začetnici doktorjevega imena, P.V. Nad portalom je balkon z železno ograjo. V zahvalo za dobra dela so hvaležni bolniki zdravniku na hišo v trikotno čelo vgradili Eskalop - pozlačen znak svetnika zdravja.
Notranjost stavbe bogati velika obokana klet ter bivalni prostori z ohranjenim starim pohištvom in visokimi lončenimi pečmi. Izjemna kvaliteta hiše je tudi ohranjeno staro stavbno pohištvo. Pritličje, prvo nadstropje in podstrešje povezuje imenitno notranje stopnišče, ki je v pritličju obloženo z masivno leseno stensko oblogo.
V začetku 20. stoletja je v prostorni stavbi, ki ima poleg tudi gospodarska poslopja, začela delovati gostilna, ki je s svojo dejavnostjo vztrajala vse do začetka druge svetovne vojne. V sklop domačije sodi še vrhhlevno gospodarsko poslopje z dekorativno fasado, ki jo členijo prezračevalne line z opečno mrežo.
Domačija v celoti je skupaj z velikim vrtom odmev preteklosti, ki prinaša pogled na življenje višjega družbenega sloja vaškega podeželja.
Domačija je proglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena z Odlokom o razglasitvi enote kulturne dediščine v Škocjanu - Domačija Škocjan 2 za kulturni spomenik lokalnega pomena, UL RS, št. 5/06.
Opis Globevnikove hiše
Domačijo Škocjan 2, po domače Pri Globevniku, sestavljajo enonadstropna hiša, gospodarsko poslopje in vrt. Stavbi je dal sredi ali najkasneje v tretji četrtini 19. stoletja zgraditi Pavel Varaun (r. 1824 na Koroškem - u. 1882 v Škocjanu). V Škocjanu je zaslovel kot domači zdravnik (homeopat, ranocelnik), zaradi tega se je takrat pri hiši uveljavilo domače ime Pri doktorju ali Pri padarju. Po smrti njegove žene sta leta 1886 domačijo podedovali Marija Tomc in Marija Gapp pl. Tannenburg. Slednja je leta 1902 postala lastnica celotne domačije. Leto kasneje se je poročila z domačim hlapcem Martinom Andrejčičem, ki je kmalu po poroki v prostorni hiši odprl gostilno in z njo upravljal do začetka druge svetovne vojne. Po njegovi smrti je domačijo leta 1940 podedovala njegova druga žena Marija. Ta je domačijo še istega leta prodala učiteljici Alojziji Komljanec, poročeni Globevnik. Po drugi svetovni vojni je bila domačija od 1945 do 1950 zaplenjena v korist uprave narodne imovine. Po letu 1950 je bila zopet vrnjena h Globevnikovim.
Po letu 1966 jo je podedoval Ivan Globevnik, po njegovi smrti leta 1981 pa jo podedujejo Marija Globevnik in njena takrat še mladoletna otroka Viljem ter Marjeta. V letu 2005 na domačiji živita Marija Globevnik s sinom Viljemom.
Domačijo Škocjan 2 sestavljata stanovanjska hiša in gospodarsko poslopje. Prvotno je h kompleksu sodil tudi toplar, ki pa so ga Globevnikovi pred približno desetimi leti odprodali. Največja vrednota domačije je enonadstropna hiša, podolžnega tlorisa s štirikapno streho. Ima dekorativno členjeno štiriosno obcestno fasado. Osrednji del fasade, ki ga na vrhu zaključuje trikotno čelo, je poudarjen s pilastri. V osrednji osi fasade je v pritličju vgrajen kamnit portal z vklesnima inicialkama graditelja P[aul]a W[araun]a. Portal ima dvoje rezbarjenih vratnih kril. Nad njim je balkon z železno ograjo, ki sloni na konzolah.
Stavba ima ohranjeno prvotno tlorisno večprostorno zasnovo. V pritličju so gospodarski, v nadstropnem delu pa bivalni prostori, podstrešje je prazno. Pritličje, prvo nadstropje in podstrešje povezuje imenitno notranje stopnišče v pravokotni tlorisni zasnovi, ki je v pritličju obloženo z masivno leseno stensko oblogo.
Med prostori v hiši izstopajo velika obokana klet v pritličju in prostorne ter svetle bivalne sobe v prvem nadstropju s posameznimi starimi kosi pohištvene opreme in visokimi lončenimi pečmi. Izjemna kvaliteta hiše je tudi ohranjeno staro stavbno pohištvo (okna, zunanja in notranja vrata ter talne obloge).
Severno od hiše stoji, prav tako vzporedno s cesto, vrhhlevno gospodarsko poslopje. V njegovem pritličju je hlev in nad njim večnamenski pod. Pritličje je zgrajeno iz kamna, vrhkletni del pa iz opeke. Fasado gospodarskega poslopja dekorativno členijo večje prezračevalne line z opečno mrežo. Južno od hiše je večji vrt, na katerem stoji manjša lesena lopa (drvarnica).